Bali, Indonezja

Bali – informacje praktyczne

20150502_062658

Jeśli marzysz o wyjeździe na Bali, poniżej kilka krótkich i moim zdaniem dość przydatnych informacji na początek. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na mail: objechacswiat@gmail.com

Lot na Bali

Najtańszy lot jaki można kupić z Polski i to już przedyskutowane z wieloma osobami to droga do Bangkoku i stamtąd z Air Asia do Bali Donpasar.

Wiza

Wiza dla Polski miała być ponoć zniesiona. Minister chlapnął, że będzie za darmo, ale tu jeszcze nikt o tym nie wie. Wiza można kupić za 35$ na lotnisku zanim odbierze się bagaż. Płacić dolarami jest taniej, terminal nie działa więc wychodzi wypłacić nam rupie z bankomatu. Wiza ważna jest przez 30 dni, nie miesiąc. Data jest wbita w paszporcie.

Pieniądze

Gotówkka zawsze jest nieporęczna bo masa banknotów wala się wszędzie. Za wodę płaci się ok. 3 500- 5 000 rupii więc zawsze trzeba mieć przy sobie miliony. Najłatwiejszy przelicznik do odrzucenie 4 zer i pomnożenie *3.

Bezpieczeństwo

Odczuwane bezpieczeństwo jest ciut poniżej tego w Polsce. Co mnie stresowało w Indonezji, to policja, która jest łapówkarska i niewiele ma wspólnego z pomocą społeczną. Jeszcze nie dorobili się też policji turystycznej, która w Tajlandii dba o to, żeby interes się kręcił. W myśleniu o bezpieczeństwie bardzo pomaga myśl o turystyce jako źródle ich utrzymania. Nikt nie może pozwolić sobie na krzywdzenie białych – w końcu to chodzące bankomaty, więc każdy raczej dba. Szczególnie w bardziej turystycznych miejscach jak Bali, gdzie zła sława może im tu bardzo zaszkodzić.

Pogoda

Napiszę tylko co w tej chwili. W kwietniu i maju są idealne warunki do plażowania, nie jest bardzo gorąco, takie polskie gorące lato. Kwiecień zazwyczaj jest suchy, w tym roku codziennie padało ale to są deszcze godzinne, w południe z którymi da się żyć.

SAM_3415

Gdzie spać

W naszej 2 miesięcznej jak do tej pory wyprawie zawsze korzystaliśmy z portalu booking.com. Co za każdym razem sprawdzało się idealnie. Można posortować sobie noclegi wg ceny, sprawdzić inne opinie. Czasem przyjeżdżając na miejsce bez wcześniejszej rezerwacji można coś ponegocjować. Najdroższy nasz nocleg na Bali zdarzył się w Ubud – 49 zł za 2 osoby za noc już ze śniadaniem.

Co warto na Bali

Bali to miejsce przede wszystkim bardzo różnorodne i na tym polega jego urok. Najlepszym transportem po okolicy jest motorem zazwyczaj po 50 000 rupii za dzień. Bali to dobre miejsce do:

  • Surfowania – Kuta Bali
  • Nurkowania – Amed
  • Zwiedzania, poznawania kultury – Ubud
  • Poznania dzikich zwierząt – Monkey Forest w Ubud
  • Trekingu po wulkanach – Batur (1 717 m.n.p.m.), Mt. Agung (3 142 m.n.p.m.)
  • Raftingu – rzeka Telaga Waja

Fakty i mity Indonezji

W Indonezji jest tanio

Mieszkanie w Indonezji faktycznie jest tanie, jak mieszka się w 1 miejscu można wynająć domek na miesiąc, znaleźć dobre i tanie lokalne jedzenie. Podróżowanie jednak już takie tanie nie jest. Za transport koszą nas jak za złoto. Przecież wiadomo, że musimy się gdzieś dostać, a tu każdy ma brata, albo kuzyna, który ma taką sama cenę. Szczególnie problem jest na małych wyspach, z których trzeba się jakoś wydostać.

Bali to niebiańskie plaże

20150504_153150Bardziej diabelskie bo piasek jest czarny, szary albo po prostu zaśmiecony.  Bali to nie plaże. Bali to kultura, tarasy ryżowe, piękna architektura, codzienne świętowanie i uśmiechnięci ludzie. Po niebiańskie plaże można jechać na Gili.

Na Bali są wspaniali ludzie

Są wspaniali jeśli nie jest się w turystycznym mieście. Wszyscy są tu na pewno uśmiechnięci, można suszyć zęby non stop i dostanie się zawsze  ten sam szeroki uśmiech. Bardzo lubią jak ktoś się interesuje ich kulturą i na prawdę chcieli nam pokazać dużo, szczególnie wtedy gdy mijaliśmy rzadziej uczęszczane wsie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *