Bali, Indonezja, Kuta, Lombok

Jak przeskoczyć z Kuty Lombok na Kutę Bali

Transport z Kuty do Kuty, dokładniej z Kuty Lombok na Kutę Bali wybieramy najtańszy i najwolniejszy (czyli promem zamiast samolotem). Bilet zakupiony jak zwykle po negocjacji w jednym z biur. Okazuje się to doświadczeniem samym w sobie, więc być może wartym przeżycia.

Droga zajmuje nam cały dzień. W hostelu odbiera nas samochód, który wiezie nas godzinę do punktu zbiorczego białasów. Zmieniamy samochód na busik. Ten wiezie nas dalej do restauracji, która jest już przy przy promie. Czekamy 20 min., żeby jeszcze móc coś tu wydać.

SAM_3869

Na prom wsiadamy z tłumem i ciężarówkami, po czym przez pół godziny jesteśmy obsiadani przez pana mini market, pana kofi, banana, sarong, t-shirt, bo przecież to wszystko przyda nam się przez 4.5h płynięcia.

Zanim wsiadamy, zaraz przed promem jeszcze ostatnie modły. Najbliżej stojącym budynkiem obok wejścia na wodę jest meczet, który o 12 przypomina, że w czasie naszej drogi przynajmniej jedna modlitwa jest obowiązkowa. Więc pasażerowie się modlą, a my czekamy.

Na promie głównie muzułmanki z mężami, więc dla mnie nawet wyprawa do toalety wiąże się z ukradkowymi spojrzeniami na moją odkrytą, krótko-wystrzyżoną głowę.

SAM_3883

   SAM_3875 Zostajemy z zupką chińską, papają i bananami. Nas obsiadają mniej niż wszystkich Amerykanów wokół przez co Ł. ma teorię, że to dlatego, że wyglądamy jak Rosjanie. Każdy bliżej poznany mieszkaniec wyspy wmawiał Ł. że jest z Rosji, co być może dało nam trochę spokoju (Rosjanie bywają agresywni w konfrontacji z nachalnymi sprzedawcami).

SAM_3887

SAM_3888Wysiadamy i ładują nas tym razem do pojazdu, który powiedziałabym, że nie ma szans ruszyć. Bagaże znowu na sznurek trzymają się na dachu, my sardynki ruszamy z panem, który widzi niewiele. Dziś święto pojazdów na Bali więc wszystkie motocykle obwieszone są offeringsami, samochody mają przyczepione je na masce. Bardzo ważne święto… jak codziennie. Pan też najwyraźniej świętował, bo to co widziałby w niezaklejonym pasku, zasłaniają mu offeringsy. Dojeżdżamy cało do Kuty.

SAM_3889

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *