Australia, Melbourne, Osobliwości Australii, Wiktoria

Oddech absurdu

Byłeś kiedyś w miejscu gdzie masz wysokie poczucie absurdu? Byłaś kiedyś w sytuacji w której nic do niczego nie pasuje? Ludzie, słowa, scena są tak oderwane od oczekiwań, że ciężko powiedzieć jak to wszystko w głowie poukładać. Stan absurdu jest ciężki do wyjaśnienia i rzadki do powtórzenia. Mamy takie momenty będąc w nowym miejscu.

Mieliśmy tak w wiosce na Bali. Siedzieliśmy tam, my biali bogacze, którzy przyjechali się zabawić na turystyczną wyspę, na gołej ziemi i słomianej macie. Zostaliśmy zaroszeni do skonsumowania przegranego koguta. Walki kogutów odbywają się codziennie. Żyje nimi cała wioska. Każdy mężczyzna wychodzi w południe z domu i idzie do domu sąsiada, bliższego lub dalszego, czasem kuzyna albo brata żony własnej córki. Całe męskie grupki gromadzą się wokół walki i obstawiają kto wygra. Siedzimy na gołej ziemi i jemy przegranego koguta. Dostaliśmy ryż i warzywa, siedzimy na zewnątrz między dwoma maleńkimi domkami, z których co jakiś czas wybiegają bose brudne dzieciaki.

IMGP7509

Dziś siedzimy na koncercie 7 braci z Broome (północna Zachodnia Australia). Bracia graja sobie takie typowe country, nic porywającego. Za to miejsce w którym zorganizowany jest ten niby-aborygeński event jest oderwane od istniejącej rzeczywistości. Wznoszący się trawnik zapełniony jest masą dziwnych ludzi, podejrzewanych o bycie sąsiadami tej okolicy. Są tu raczkujące dzieci z japońskimi rodzicami, hipsterskie nastolatki wyglądające jak naćpane wieszaki, dziadkowie siedzący na niziutkich krzesełeczkach, stary, brodaty siwowłosy Aborygen. Tło sceny to port, żurawie, kontenery ładowne. Co jakiś czas dokładnie za plecami artystów przejeżdża ciężarówka z napisem „Hamburg”. A dalej majestatycznie wznosi się biznesowe centrum miasta. Bogate wieżowce stoją dumnie przyglądając się z daleka co robi ta cała ludzka hołota.

Pozdrawiamy z Melbourne.

3 Comments

  1. Karolina

    Od razu przypominają mi się jedne z zajęć fotograficznych na które uczęszczałam i nasz temat do zrealizowania “Groteska w architekturze”. To miasto ma potencjał.

    Pozdrawiam, buziaki

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *