Australia, Osobliwości Australii, Perth

Taniec z gwiazdami

Aborygeni budzą w Australii skrajne emocje. W Perth najczęściej postrzegani są jako społeczny problem. Wśród społeczności aborygeńskiej (szczególnie w miastach) można zauważyć najwięcej zjawisk patologicznych.  Wielu z nich to bezdomni, alkoholicy i agresywni ludzie. Wielu z nich to ludzie dobrzy, którzy próbują ratować własną kulturę. Jadąc na północ w mniejszych miasteczkach spotykaliśmy Aborygenów prowadzących zwykłe australijskie życie.

IMGP5288Można obserwować ich z całymi rodzinami na ulicach. W sklepach spożywczych połowa obsługi  sklepu jest pochodzenia aborygeńskiego (co kompletnie nie zdarza się w Perth). Wśród samych Aborygenów można zauważyć silną potrzebę zachowania wszystkiego co aborygeńskie. Jesteśmy najstarszym ludem żyjącym na ziemi – mówią z dumą sami o sobie. Nie chciałam, żeby Australia kojarzyła mi się tylko z piękną naturą i brakiem kultury, dlatego w ramach festiwali aborygeńskich, jakie obecnie odbywają się w Perth, odwiedziłam kilka warsztatów.

IMGP5261Jeden z wieczorów był poświęcony tańcom aborygeńskim. Są to tańce plemienne wykonywane przez same kobiety lub samych mężczyzn przy dźwiękach 2 głównych instrumentów: Didgeridoo (długa tuba na której grają mężczyźni) i Clapsticks (patyki używane przez kobiety). Grupy wykonują ruchy związane z ich życiem albo życiem otaczających ich zwierząt. Mogliśmy oglądać tanicec wokół ognia, zaatakowane stado kangurów czy życie emu.

IMGP5259 IMGP5280 IMGP5238Ale najlepiej zobaczcie sami:

One Comment

  1. Ivon

    Wiele czytalam o tych ludach i spotkalam w AU..
    Nie chce mysle o nich”biedni bo…”ale pasuja mi jedynie do dzikiej odleglej AU interior…coz…

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *