Petersburg, Rosja

Widy transparta

Bardzo mnie zachwyca ciągle ten temat. Wczoraj byłam na najładniejszej w Petersburgu części, która jest mi stacją najbliższą czyli Admiralteyskaya. Na każdym roku i wolnej ścianie są marinistyczne elementy.

Jak już wspominałam schody są do nieba, i żeby dostać się na ziemię z tej stacji, musiałam wjechać 2 razy takimi, co zajmuje ok. 5 do 10 minut. Ludzie w trakcie stania na schodach czytają ksiąki :

Przystanki autobusowe ciągle stanowią dla mnie ciągle zagadkę. Rozkłady jazdy wiszą na wysokości przeznaczonej dla koszykarzy NBA, albo ludzi z nadwzrocznością:

To nie daje wiele bo o ile przystanki są wypisane, o tyle czas odjazdu trolejbusów i autobusów nie są już tak oczywiste.

Prócz naziemnej i podziemnej komunikacji (która jest kosmicznie rozwinięta w porównaniu do naszej, choćby 6 linii metra w których co chwilę twierają się nowe stacje) są jeszcze łodzie. Taki był pierowtny zamysł założyciela Petersburga – Piotra 1go – by w mieście nie było ulic. Miały być nimi rzeki i kanały. Dlatego tez pierwszy most powstał już po jego śmierci (nie licząc tych, które musiały istnieć ze względu na wąskie koryto uniemożliwiało przepływ statkiem).

Teraz Rosja przygotowuje się…..

na Dzień floty, który będzie 28.07.

Jadąc wczoraj elektrićką czyli pociągiem podmiejskim dowiedziałam się, że nie tylko piwo może być chodliwym towarem wśród pociągowych pasażerów. Na samym początku podróży na środku wagonu (to po prostu wagon z siedzeniami) staje Pan(i) i opowiada przez kilka minut o loterii, którą sprzedaje, dziwnych kulkach do zalewania wodą (w niewiadomym dla mnie celu) lub.. okładkach na dokumnety! Słuchajcie okładka na dokumenty zawsze może się przydać. Jakbyś w dordze przypomniał sobie, że twój paszport marznie Ci w kieszenie to możemy mu w drodze do miasta kupić ubranko. Okładki na paszport, prawo jazdy czy dowód, cokolwiek zechcesz. Platykowe, albo z prawdziwej skóry, wsio szto chociesz! A piwa nie sprzedają, a błąd.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *