Australia, Perth

Footy, golf czy swimmm…y (?)

DCIM100MEDIAZaczynamy w Australii bardzo sportowo. Rodzina, u której mieszkamy, jest tak aktywna, że aż wstyd. Starsi od nas dwukrotnie. Więc już po pierwszym dniu u nich ja motywuje się rano i idę z panią na spacer 4 km o 7 rano, Ł. robi basen z panem H., a wieczorem jeszcze biegamy. Chyba nas tu zajadą.

Pan H. Pływa 3 razy w tygodniu i gra w golfa, więc trochę głupio że jesteśmy większymi wapniakami od nich. Bieganie jest tu bardzo popularne, co umożliwiają piękne parki na każdym kroku. Poza tym Perth jest tak płaskie, że bieganie i jazda na rowerze jest dobra dla każdego i w każdym wieku.

Pływanie w Perth

W tym klimacie odkryty basen nawet zimą nie jest czymś nadzwyczajnym. Koszt pływania to 6 – 8 $ i jest to cena za wejście, a nie za godziny więc można sobie tam urządzić plażowanie.

SAM_4196Co roku w Perth organizowane są zawody pływania grupowego w oceanie. Można wtedy przepłynąć do wyspy Rottnest Island oddalonej o 20 km. Każdy zawodnik ma łódź monitorującą jego stan. W ciągu ostatnich 3 lat, 7 osób zostało zjedzonych przez rekiny u wybrzeży Perth, więc trzeba uważać.

Można się pokusić o pływanie w oceanie, ale tylko tam gdzie są surferzy. Są też plaże, gdzie jest specjalny system monitorowania aktywności rekinów, więc na bieżąco (również helikopterowo) wiadomo czy kąpiel jest wskazana czy nie. Jako, że w Australii najwięcej ludzi zabija meduza wielkości małego paznokcia to nie wiem czy są jakiekolwiek szanse na to, że sprawdzę dla was temperaturę wody oceanicznej.

Footbal australijski

SAM_4137Jeden z bardziej spektakularnych sportów piłkowych, którego pełne transmisje można usłyszeć w radio. AFL (Australian Football League ) to już nie jest sport dla każdego. Trzeba być nieźle wysportowanym i mieć nieziemską kondycję, żeby przeżyć na boisku. Mieliśmy to szczęście dostać darmowe bilety na mecz Fremental (drużyna Perth) i Kangaroos (Melbourne). Ubrani w fioletowe barwy Freo (Frremental) atakujemy stadion na którym pełno rodzin i dzieci w różnym wieku. Mamy tyle jedzenia i herbaty jakbyśmy szli na piknik, a nie mecz (w końcu to pora największego posiłku – kolacja).

Zasady footballu australijskiego

To jest trochę mieszanka rugby i piłki nożnej na okrągłym boisku. Piłka jest skórzana i owalana, co powoduje, że po odbiciu od ziemi nigdy nie wiadomo, gdzie wyląduje. Boisko jest okrągłe i biega po nim 36 zawodnikow (po 18 w każdej drużynie). Mecz to 4 kwarty po 20 minut, które mogą się przedłużyć, ale tylko sędziowie wiedzą o ile. 2 bramki mają 2 części: za trafinie pomiędzy wyższe patyki jest 6 punktów, a między wysoki a niski – 1 punkt.

Na boisku wolno:mainswans_narrowweb__200x306

 • Kopać piłkę, uderzać pięścią, przekazać do rąk innego zawodnika
 • Wbiegać w zawodnika, który ma piłkę,
 • Przewracać, chwytać
 • Blokować wszystkich zawodników wokół niosącego piłkę
 • wskakiwać na zawodników swoich czy nieswoich, po to, żeby złapać piłkę

Na boisku nie wolno:

 • Rzucać piłki do innego gracza
 • Popychać w plecy
 • Uderzać
 • Jeśli zawodnik złapie kopniętą piłkę na odległość min. 15 metrów, jest przez chwilę nietykalny i może wykopać piłkę nie będąc zaatakowanym przez przeciwna drużynę.

Gra jest bardzo dynamiczna, dużo w niej zmian, a przy tym wysoki, które mogę się odbywać też po ramionach innych graczy.

W  trakcie meczu Aussie wypijają hektolitry piwa – my mieliśmy piknik. Na stadionie oprócz tego jest dość spokojnie, zamiast rac są dzieci, zamiast śpiewów poszło kilka fal. Miły, przyjemny wieczór.

DCIM100MEDIAPan H. przejął się, że też musimy spróbować footy, więc wieczorem odświeżamy flakowatą piłkę i na drugi dzień prawie gruchotam na niej stopę. Diabelna piłka zawsze oszukuje i po odbiciu się od ziemi, nigdy nie leci tam, gdzie udawała.

SAM_4157

Golf

IMG_20150524_171504Golf jest sportem raczej szerokodostępnym, choć pewnie średnia wieku nie jest najniższa. Pola golfowe znajdują się we wszystkich dzielnicach miasta i są pełne od godzin bardzo-wczesno-rannych . Słońce nawet teraz – jesienią jest tak silne, że w południe pewnie nie bardzo dałoby się grać.

Okazało się, że trafienie w piłkę to dopiero kolejny etap wtajemniczenia trudności. Zanim kij dotknie piłki trzeba pamiętać o: stablinych stopach na podłodze, ugiętych lekko kolanach, podciągniętych pod siebie biodrach, prostych rękach i na koniec co najgorsze – swing, czyli zgrabny zamach, który w naszym wykonaniu był huknięciem tak mocnym jakby chodziło nie o uderzenie piłeczki, ale o wgniecenie jej do jądra ziemi. Poza tym każdy kij jest do innego uderzenia i podniesienie piłeczki na różny kąt. Szaleństwo. Mieliśmy to szczęście mieć pana H., który posiada zestaw kijów i jest przy tym dobrym trenerem żółtodziobów.

SAM_4230DCIM100MEDIA

Niesamowitości dnia codziennego

Wydawało nam się, że znamy angielski, a tu okazuje się że:

 • czapka to nie hat tylko binnie,
 • kije golfowe to  clubs,
 • pole golfowe to course,
 • football australijski to footy

5 Comments

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *