Australia, Osobliwości Australii, Perth, Prywatnie ludzkie

Poza prawem:
fałszywe dolary australijskie

Sms na godzinę przed dostarczeniem reszty gotówki za samochód i odbiorem kluczyków:

Jedna z 50 dolarówek, które dostałem od was jest fałszywa. Zgłosiłem już to na policję, pozostałe 7 są ok, ale jeśli mam wziąć od was więcej gotówki to musimy pojechać do kasyna i wszystkie je sprawdzić.

Hm trzeci tydzień w Australii, pierwszy zakup i już jesteśmy na policji? Ciekawe.

Tak oczywiście, że przyjechaliśmy i pierwsze co, to drukujemy kasę. Nie dowiedzieliśmy się przez telefon w jaki sposób pan sam sprawdził że 50tka jest fałszywa. Jedziemy, bo cała kasa na auto jest już w torebce. Na miejscu okazuje się, że żona sprzedawcy widziała w telewizji program o fałszywych 50tkach w Australii i ta na 100% pochodzi z bocznej drukarni.

Znajdź różnice:

5091664-3x2-940x627P(odpowiedź) na banknocie brakuje podpisu pod popiersiem.

Poza tym nasz fałszywy banknot jest pofalowany jakby był posklejany z kawałków i ma nierówny kolor (zastanawiamy się jaki bałwan by tak słabo fałszował banknoty zapominając napisów, ale telewizja nie kłamie). Sytuacja absurdalna ponieważ wszystkie banknoty pochodzą z bankomatu.

Kasyno (takie łaał!) sprawdza całą kasę (jest wśród nich 7 tak samo innych banknotów) i stwierdza, że wszystko jest ok. Pan nie dowierza, na co okazuje się, że:

 • brak napisów to inna seria drukowana
 • falowanie i inny kolor jest wynikiem PRASOWANIA pieniędzy (a nie prania, jak nam sugerowano)

Banknoty australijskie jest bardzo trudno podrobić ponieważ są plastykowe, a więc:

Jak sprawdzić czy dolary australijskie są prawdziwe?

 1. Zmiąć i puścić – oryginały powinny wrócić do swojego poprzedniego kształtu
 2. Próbować rozedrzeć – nie powinno się to udać
 3. Przezroczyste okienko powinno mieć równa, gładką oblamówkę
 4. Banknot w jednym miejscu jet chropowaty

Przyda się nam to na pewno jak kiedyś trafi nam się, że kto będzie wydawał nam 50tkę. Bankomaty wydają tylko 50, setki jeszcze nie widzieliśmy na oczy.

Tymczasem gotówka wydana, samochód zaparkowany przed domem. Już nasz.

4 Comments

 1. No proszę, jaka przygoda. Ja od małego lubiłem banknoty, szczególnie to “obce” zagraniczne. Przebywając tutaj w DE też miałem podobną sytuację kiedy kobieta w sklepie wydała mi najnowszy banknot różniący się od starego białym paskiem. Narobiłem zamieszania przy kasie, po czym okazało się, że to nowa seria… ale zawsze lepiej być ostrożnym. Co do trwałości Euro i prania brudnych pieniędzy to wyprałem kiedyś przypadkowo w pralce i było ok. Polskie 50zł chyba jakieś miałem oszukane bo z banknotu został tylko srebrny pasek 😉

  Reply
  1. Paula Author

   Dzięki za komentarz. Pewnie zawsze lepiej narobić niepotrzebnie zamieszania, niż później tłumaczyć się z nadmiaru pasków 😉 Co do prania to chyba ciekawości przeprowadzę test we wrzątku..

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *